fbpx

Огляд сучасних пакувальних матеріалів

Огляд сучасних пакувальних матеріалів. Оберегти вироби від можливих пошкоджень насамперед повинна тара, в яку вони поміщені, але бувають випадки, коли доводиться вдаватися і до додаткової захисної упаковки. Часто її забезпечують самі виробники продукції. Наприклад, заводи випускають побутову техніку, аудіо- та відеоапаратуру, широко використовують заздалегідь виготовлені за формою продукції вкладиші з пінопласту, які заповнюють порожні місця в пакеті і жорстоко фіксують вироби в упаковці. Однак коли вироби мають різну форму і розміри, зробити це неможливо.

Сьогодні при операціях з поставки товарів часто використовують різноманітні матеріали, які захищають їх в ході навантажувальних операцій і транспортування, — папір, подушки з повітрям, піну. Перш за все такі матеріали повинні забезпечити:

 

  • максимальне заповнення пустот в сформованому пакеті з тим, щоб перешкоджати вільному переміщенню розміщеного в ньому товару;
  • пом’якшення наслідків зовнішніх ударів, які можуть мати місце при навантажувальних роботах, для тендітних і інших легко пошкоджуються виробів;
  • захист поверхні виробів від утворення подряпин, потертостей, тріщин та інших пошкоджень при випадковому зіткненні один з одним або стінками тари.

Обсяги витрат такої упаковки для захисту різних виробів можуть значно відрізнятися в залежності від виконуваних нею функцій. Розподільні центри, які мають невеликий вибір коробок різних розмірів, але змушені відвантажувати великий асортимент різноманітних виробів, як правило, мають велику необхідність в заповненні залишених в коробках пустот. Компанії, відвантажують продукцію з крихких матеріалів, зазвичай мають забезпечувати їм додаткову м’яку підкладку. Вироби, які перевозяться в більш строго контрольованих умовах, потребують набагато меншій кількості і якості захисту. Так, роздрібний розподільний центр, що відправляє товари своїм власним магазинами в власних пластикових контейнерах і використовує свій парк вантажівок, може зовсім не застосовувати ніякої захисної упаковки.

Більшість компаній прагне вживати найлегші і найменш дорогі пакувальні матеріали, які надійно захистять їх продукцію від можливих пошкоджень і задовольнять всі вимоги клієнтів. В ідеальному варіанті розподільний центр буде застосовувати тільки один тип матеріалу для всіх відвантажень — це робить пакувальний процес більш швидким і легким для зайнятого в ньому персоналу і скорочує витрати на обладнання і площі, необхідні для зберігання застосовуваної упаковки. Однак наявність на складі широкого діапазону виробів частіше змушує використовувати найрізноманітніші матеріали для їх захисту при транспортуванні.

Папір

Це один з найстаріших і найбільш поширених матеріалів, використовуваних для захисної упаковки. Один з найбільш вдалих прикладів її вживання — добре знайома кожному покупцеві упаковка для яєць. Головна перевага паперу відомо кожному — це дуже низька вартість і висока доступність. Однак під занадто великим вагою вироби папір легко ущільнюється, дозволяючи вмісту пакета рухатися під час транспортування. З цієї причини її краще використовувати в якості упаковки для легких товарів, які не будуть сильно м’яти папір, або для довгомірних важких виробів. В одних випадках рулони або листи тканої, газетної або крафт-паперу розміщуються на робочих місцях, а вже робітник-пакувальник сам бгає її вручну і заповнює пакети. В інших випадках для того, щоб м’яти папір, використовують спеціальні пристрої, які роблять її обсяг максимальним. Зазвичай крім цієї операції машина також витягує папір з рулону, надає їй форму труби і відрізає шматок необхідної довжини, а оператор укладає захисну упаковку навколо виробів.

Повітряні подушки

Подушки з полімерних матеріалів, з повітрям, в останні роки зуміли зайняти значну частку світового ринку захисної упаковки. Головна причина такої популярності полягає в тому, що вони дуже легкі і лише дуже незначно збільшують вагу пакета, а тому їх застосування майже не підвищує вартості навантаження-розвантаження і транспортування виробів. Крім того, навіть дуже велика кількість такої упаковки не вимагає багато місця для зберігання. У цьому ж полягає і ще один її безсумнівний плюс для клієнтів складу: після того, як товар отримано, з подушок випускають повітря, легко перетворюючи їх в мінімальну кількість відходів.

Існують різноманітні машини, призначені для заповнення подушок повітрям і їх запечатування, і розподільні центри можуть вживати їх різними способами. Наприклад, деякі підприємства вважають за краще розміщувати маленькі установки на кожній точці упаковки для того, щоб оператор при необхідності відразу ж міг заповнити подушки прямо на робочому місці, тоді як інші використовують одну машину, яка постачає партіями заповнених подушок різні «станції» упаковки.

Повітряно-бульбашкова плівка

Повітряно-бульбашкова, або повітряно-бульбашкова, плівка (ВПП) являє собою шар бульбашок з поліетилену, з одного або двох сторін закритих поліетиленовою плівкою. Бульбашки не мають між собою контакту, тому при порушенні цілісності одного з них (наприклад, при різанні плівки, ударах, здавлюванні) інші зберігають усередині себе повітря, і упаковка не втрачає свої захисні властивості. ВПП, широко відома в світі під назвою bubble wrap (обгортка з бульбашками), є найбільш універсальним видом пакувального матеріалу, оскільки об’єднує в собі властивості звичайної поліетиленової плівки, яка захищає вироби від атмосферного впливу, стирання і забруднення, і чудові властивості, що амортизують, дозволяючи уникнути пошкоджень при ударах, вібрації і поштовхах і дбайливо зберігаючи продукт, упакований в неї, а також забезпечує чудову заповнення пустот.

Розміри бульбашок на ЗПС можуть бути різними в залежності від виконуваних нею функцій. Якщо пакувальників необхідно перш за все заповнити порожні місця в коробці, він вибирає плівку з великими бульбашками. Якщо потрібно забезпечити поверхневий захист продукції, наприклад набору покладених одне на інше керамічних страв, використовується плівка з маленькими бульбашками. Бульбашкової захисне покриття, звичайно, коштує дорожче, ніж папір, зате воно легше, не злежується і не ущільнюється під вагою упакованого в неї вироби, що часто відбувається з папером і аналогічними їй матеріалами.

ВПП випускається в рулонах і в листах з перфорацією, що зручно, якщо пакувальні операції повністю здійснюються вручну. Існують також напівавтоматичні пристрої для обрізки бульбашкової плівки. Крім того, деякі виробники пропонують машини, які можуть надувати і запечатувати бульбашки на плівці в тих місцях, де це необхідно.

Спінені полімери

Спінений полімер типу поліетилену або поліпропілену добре деформується і може бути використаний для заповнення пустот. Однак цей дорогий матеріал більше призначений для поверхневої захисту. У нього часто обертають дорогі меблі і її компоненти або художні вироби, щоб захистити їх від подряпин і інших пошкоджень. Для упаковки зазвичай використовується фізично зшитий пінополіетилен, який виготовляється з грануляту поліетилену високого тиску шляхом спінювання його газом. Після отримання матеріал «вилежується», в результаті чого газ виходить через пори і заміщується атмосферним повітрям. Одне з примітних властивостей цього матеріалу — його здатність за рахунок мелкопузирьковой структури, м’якості і еластичності вбирати різний технічний сміття, що залишається на поверхні матеріалу при навантаженні, при цьому виключається контакт забруднювача з продукцією.

Захисне покриття випускається в рулонах різної товщини (найчастіше від 0,5 мм до 20 мм, але буває і більше), а також в листах. Такий діапазон розмірів дозволяє вибирати оптимальну товщину упаковки, виходячи з індивідуальних особливостей товару, а також умов зберігання і транспортування. Рулонні матеріали використовуються для упаковки аудіо- та відеоапаратури, в якості прокладок для друкованих плат, меблів і т. Д. З листів великої товщини за допомогою вирубки виготовляються різноманітні вкладиші в упаковку. Пінополіетилен також випускається у вигляді різних кутових і П-подібних профілів, призначених для захисту кутів і торців дверей, віконних рам і т. П. У Кореї, Ізраїлі та Росії пінополіетилен випускається також у вигляді м’якої еластичної мережі з товщиною волокна від 2 до 5 мм . Найбільшого поширення така сітка отримала в якості упаковки штучних товарів різного розміру: вино-горілчаної продукції, різних сувенірів, тендітних виробів.

Насипна упаковка

Шматочки розширеного пінополістиролу (expanded polystyrene, EPS), що мають форму і розмір арахісових бобів, є найпопулярнішим серед видів «насипний» захисної упаковки (вони можуть мати й іншу форму, наприклад, кубиків). Більшість EPS-бобів, які надходять сьогодні на ринок, зроблено з вдруге перероблених матеріалів. Подібно до інших пакувальних матеріалів, заповненим повітрям, EPS-боби мають дуже легку вагу. Вони також дуже недорого коштують і відмінно служать для захисту виробів від ударів. Але експерти пакувальної галузі вважають, що EPS-боби частково втратили свої позиції на ринку через свою здатність ущільнюватися в ході транспортування. Багато одержувачів продукції, упакованої з їх використанням, незадоволені тим, що місце розташування виробів всередині пакету змінюється і часто після розтину тари вони виявляються безладно розкиданими або навіть отримують ушкодження, зіткнувшись один з одним. «Боби» також можуть бути виконані з крохмалю, які розпадаються у воді, але цей тип упаковки поки становить лише невелику частину ринку. Вони важчі, ніж EPS-боби, і можуть залишати сліди на виробах.

Велика перевага насипний упаковки полягає в тому, що процес заповнення пакета легко механізувати і робітникові не доводиться витрачати значних зусиль на її розміщення. Під власною вагою «боби» зазвичай вільно падають в тару з великих мішків, підвішених над пакувальної лінією. У підставі мішка є відрізаний ножицями клапан. Він дозволяє оператору вивільняти то кількість матеріалу, яка необхідна для оптимального заповнення кожного пакета.

Утилізація

Який же з усіх перерахованих захисних пакувальних матеріалів є найкращим з точки зору подальшої утилізації, тобто найменш шкідливим для навколишнього середовища? Експерти вважають, що досить «екологічно дружнього» матеріалу поки не створено. Паперова упаковка, наприклад, придатна для повторного використання і часто зроблена з вдруге переробленої сировини. Але вона не захищає товар так само ефективно, як інші альтернативні матеріали, і в дуже багатьох випадках просто не може їх замінити. Крім того, папір має більшу вагу, ніж інші види матеріалів для захисної упаковки, тому при її транспортуванні витрачається більше палива. Загальний висновок такий — не треба орієнтуватися на один матеріал. Необхідно оцінити використання різних матеріалів для всіх виробів, які потребують додаткового упаковування, і в кожному конкретному випадку використовувати оптимальний варіант, що забезпечує повний захист кожного виду продукції і мінімальний екологічну шкоду. Це дуже складна і неоднозначна проблема, що, на жаль, не завжди розуміють навіть «екологічно свідомі» клієнти, часто вважаючи папір, крохмаль і інші види упаковки з натуральних матеріалів більш екологічними, ніж пластмаса. Втім, це не зовсім вірно. Прийняти такі спірні твердження і назавжди позбутися від пластику на користь природних матеріалів було б дуже грубою помилкою, що завдає значної шкоди природі планети Земля.

Подпишись на  >>> YouTube <<< канал и получи скидку! 

Контакты
+38 (067) 401-27-79
+38 (099) 505-95-52
info@viskom.com.ua
02232, Украина, Киев
ул. Николая Закревского 42 А
Понедельник - Пятница: 9:00 - 17:00